Податкова консультація

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо відповідності вимогам для перебування у статусі неприбуткової організації у разі перерахування коштів громадською організацією на рахунок політичної партії і, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Пунктом 133.4 ст. 133 Кодексу встановлено, що не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Згідно з п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;

внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами ( абз. перший п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).

Відповідно до п.п. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 Кодексу до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 Кодексу і не є платниками податку на прибуток підприємств, віднесені, зокрема, громадські об’єднання.

Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань визначає Закон України від 22 березня 2012 року № 4572-УІ «Про громадські об'єднання» із змінами (далі - Закон № 4572).

Відповідно до част. першої ст. 9 Закону № 4572 утворення громадського об'єднання здійснюється на установчих зборах його засновників та оформлюється протоколом.

Протокол установчих зборів громадського об'єднання має містити, зокрема, відомості про рішення про затвердження статуту громадського об'єднання (п. 5 част. другої ст. 9 Закону № 4572).

Відомості, які має містити статут громадського об’єднання, встановлено част. першою ст. 11 Закону № 4572. Зокрема, до таких відомостей віднесено відомості про мету (цілі) та напрями діяльності громадського об’єднання, джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна такого громадського об'єднання.

Щодо здійснення внесків на підтримку політичних партій, то відповідні обмеження встановлено ст. 15 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2365-ІІІ «Про політичні партії в Україні» зі змінами (далі - Закон № 2365).

Відповідно до п. 4 част. першої ст. 15 Закону № 2365 не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій, зокрема, незареєстрованими громадськими об'єднаннями, благодійними та релігійними об'єднаннями (організаціями).

Загальний розмір (сума) внеску (внесків) на підтримку політичної партії від юридичної особи протягом року не може перевищувати восьмисот розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, в якому здійснювалися внески (част. третя ст. 15 Закону № 2365).

Згідно з част. шостою статті 15 Закону № 2365 разом з платіжним документом на здійснення грошового внеску на підтримку політичної партії до установи банку України чи відділення зв'язку подається письмова заява про відсутність обставин, передбачених частинами першою - третьою цієї статті, наявність яких є підставою для відмови у прийнятті платіжного документа на здійснення грошового внеску. Така заява подається за формою, затвердженою Національним агентством з питань запобігання корупції. Без подання такої заяви платіжний документ на здійснення грошового внеску не приймається.

Отже, перерахування громадською організацією коштів у вигляді грошового внеску на підтримку політичної партії не є підставою для виключення такої неприбуткової організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій за умови, що таке перерахування пов’язане з реалізацією мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності громадської організації, визначених установчими документами, у порядку, передбаченому Законом № 4572 та з дотриманням вимог, встановлених Законом № 2365.

У разі недотримання неприбутковою організацією вимог, встановлених п. 133.4 ст. 133 Кодексу, така організація підлягає виключенню з Реєстру неприбуткових установ та організацій з визначенням податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств відповідно до підпунктів 133.4.3 та 133.4.4 п. 133.4 ст. 133 Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. Лист від 15.02.2019 № 559 /6/99-99-15-02-02-15/ІПК


Leave a comment

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *